Değerli öncel ajans takipçileri, bir önceki yazımız olan Site İçi SEO Çalışmaları konumuzda, sizlere site içi linklemenin öneminden ve bir kaç örnek ile nasıl yapabileceğinizi sizlere anlatmıştık. Tabi ki bu her yazıdan link almayacağınız ve link alabileceğiniz anlamlarını taşımamaktadır.

Site içi linklemeyi bir marketin içi gibi ele almalısınız. Büyük bir markete girdiğiniz zaman, markette ki ürünlerin sıralamalarına dikkat ederseniz, mantıksız bir dizilim bulamazsınız. Çünkü her ürün grubu kendi içerisinde yer almakta olup, farklı farklı reyonlarda dizilmemektedir.

İşte site içi çalışmaları da buna göre yapmanız çok önemli olup, eğer organizeyi doğru bir şekilde yaparsanız, başarıya ulaşabileceksiniz. Bununla ilgili bir örnek vermek gerekirse eğer, sizin siteniz haber sitesi ise ve siz sitenizde ki anahtar kelimeleri de buna göre vererek yazı içerisinde magazin haberleri, ekonomi haberleri, spor haberleri gibi bir çok farklı anahtar kelimeyi de kullanırsanız eğer, bu doğru bir çalışma olur.

Ancak spam link olarak da adlandırılan, sitenizin dışında ki bir kelimeden link vermeniz sizin için faydalı olmayacağı gibi sitenizin ceza almasını da sağlayabilir. Burada özellikle film izle kelimesinde backlink vermek ile site içi linkleme de bunu kullanmak çok ayrıdır.

Site içi linklemede biz bu hizmeti de veriyoruz derken, dış bağlantı olarak vermiş olduğunuz backlinkte ise tam aksine biz bu siteye referans oluyoruz dersiniz. İşte bu nedenle site içi seo çalışmalarında, sadece sizin hizmet vermiş olduğunuz alanlara uygun bir şekilde linklemelerinizi yapmalısınız.

Aynı durum tanıtım yazıları için de geçerli olup, farklı bir metnin içerisinde kendinize de link vermeniz uygun olmayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Tanıtım Yazısı İle Yeni Müşteriler Kazanmak başlıklı makalemizde backlink paketleri ve tanıtım yazısı hakkında bilgiler verilmektedir.

1241 View

Leave a Comment